FBLA

Future Business Leaders of America

Advisors:
Mrs. Laubach
Mr. Testa

Are you interested in "Connecting" with new people and places?  Do you have an interest in business?  If so, go to room 45 in the high school to become an active FBLA member today.

2015-16 Business Sponsors:
The Ayers Family
CHS Faculty
CHS PTSA
The Fitness Place
Ice House Restaurant
Orloski's Quick Lube and Car Wash
Randall Swank Prudential Insurance and Financial Services  
Steinbrenner Auto Sales and Service, Inc.
Wright Township Police Officers Association


ANNOUNCEMENTS:​


Congratulation to Abbey Murphy for her Accounting II 1st place finish at the National Leadership Conference.  This is Abbey's 2nd national championship in Accounting.  Best of luck to her as she pursues her degree at the University of Scranton!

    The Crestwood High School Future Business Leaders of America attended the State Leadership Conference at the Hershey Lodge from April 11-13.  24 Crestwood students competed in various business events against high school students from across the state.  5 Crestwood students were place winners, and 1 of the those students, Abbey Murphy will be advancing to the next level of competition at the National Leadership Conference in Atlanta, Georgia in June.     

    SLC Winners
    Michael Paranich, Abbey Murphy, Kyle Lisicki, Suraj Dalsania (Austin Wood missing from photo)

    The Crestwood High School Future Business Leaders of America attended the Regional Leadership Conference at the Woodlands Inn and Resort on Thursday, December 17th.  51 Crestwood students competed in various business events against high school students from 11 other local schools.  33 Crestwood students were place winners, and 24 of the those students will be advancing to the next level of competition at the State Leadership Conference at Hershey, Pennsylvania in April.  
       

     FBLA RLC Place Winners

    Front row (Left to Right): Haley Jasnoski, Jelena Goldstein, Suraj Dalsania, Michael Paranich, Austin Wood, Rachel McFarland, Abigail Zaleppa, Thomas Roberts

    2nd row (left to right): Nicholas Andrews, Kyle Gegaris, Caden Rozkitski, Kyle Lisicki, Abbey Murphy, Amanda Petroski, Bailey Bowman, Richard Supkowski

    3rd Row: (left to right): Jay Patel, Curtis Tokach, Connor Keenan, Eric Witner, Cassandra Holbrook, Jillian Lehman, Paige Zaleppa, Austin Banks

    Back Row (left to right): Kishan Patel, Justin  Newton, Noah Kita, Noah Jackson, Matthew Zwiebel, John Hawley, Austin Dunsmir, Stefan Krupski

    Missing from Photo: Rachel Pickett 

    The following students were place winners: 

    Accounting I

    • 1st Place- Caden Rozitski (advancing to States)
    • 2nd Place-Richard Supkowski (advancing to States)
    • 3rd Place-Eric Witner (advancing to States)

    Accounting II

    • 1st Place-Abbey Murphy (advancing to States)
    • 2nd Place-Cassandra Holbrook (advancing to States)
    • 3rd Place-Stefan Krupski (advancing to States)

    Banking and Financial Systems:

    • 1st Place-Suraj Dalsania, Michael Paranich, Austin Wood (advancing to States)

    Business Communication

    • 3rd Place-Jelena Goldstein (advancing to States)

    Business Law

    • 2nd Place-Bailey Bowman (advancing to States)
    • 5th Place- Rachel Pickett (advancing to States)

    Computer Applications:

    • 3rd Place-Jillian Lehman (advancing to States)
    • 4th Place-Amanda Petroski
    • 5th Place- Thomas Roberts

    Computer Problem Solving

    • 5th Place-Austin Banks (advancing to States)

    Entrepreneurship:

    • 4th Place-Connor Keenan, Jay Patel, Kishan Patel

    Hospitality Management:

    • 3rd Place- Abbey Zaleppa and Paige Zaleppa

    Job Interview:

    • 1st Place-Kyle Lisicki (advancing to States)

    Marketing:

    • 5th Place: Nick Andrews, Kyle Gegaris, Curtis Tokach

    Public Speaking:

    • 1st Place-Rachel McFarland (advancing to States)

    Publication Design:

    • 4th Place-Haley Jasnoski and Noah Jackson
    • 5th Place-Justin Newton

    Sports and Entertainment Management:

    • 2nd Place-Austin Dunsmir, John Hawley, Noah Kita (advancing to States)

    Spreadsheet Applications:

    • 1st Place-Matthew Zwiebel (advancing to States)